Najczęstsze zgłaszane problemy w laptopach i komputerach

Występujące problemy możemy podzielić na dwie grupy: problemy ze sprzętem i problemy z oprogramowaniem. Rodzaj zgłaszanych usterek jest duży lecz niektóre bardzo często się powtarzają.

Problemy ze sprzętem

Usterki ze sprzętem są spowodowane najczęściej przez niedbalstwo użytkowników i nieprzestrzeganie zasad korzystania z komputera i laptopa. Z przeprowadzonych analiz najczęstszym powodem awarii 23% są problemy z zasilaczem komputera a wśród użytkowników laptopów jest to mechaniczne uszkodzenie kabla zasilającego. Na kolejnych miejscach znalazły się awarie dysków twardych 18%, przegrzewanie się podzespołów 17%, uszkodzenia matrycy w przypadku laptopów 12%, wymiana pamięci RAM 9%, problemy ze sprzętem sieciowym 8%, uszkodzenia kart graficznych 7% oraz pozostałe usterki 6%.

Usterki oprogramowania

Drugą kategorią najczęściej zgłaszanych awarii są problemy z oprogramowaniem oraz wolne działanie komputera. Awarie te przeważnie spowodowane są przez producentów laptopów którzy instalują do systemu mnóstwo dodatkowych aplikacji, które spowalniają działanie laptopa. Odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji znacznie przyspieszy działanie systemu. Na zbyt wolne działanie komputera narzeka 24% użytkowników. Na kolejnych miejscach znajdują się: objawy zawirusowania 17%, problem z uruchomieniem systemu 14%, utrata danych 11%, problemy z programami pocztowymi 10%, zła konfiguracja sieci 9% oraz pozostałe 15%.


Dane jasno pokazują, że większości usterek/awarii można uniknąć. Wystarczy jedynie odpowiednio dbać o swój komputer i zgłosić się do naszego serwisu komputerowego na okresowe czyszczenie komputera lub laptopa oraz na przegląd i optymalizację systemu operacyjnego. Nasze podjęte działania znacznie przyspieszą pracę systemu oraz bardzo zmniejszą ryzyko przegrzania się komputera lub laptopa.