Nie daj się nabrać na reballing BGA

Prawie połowę awarii laptopów jest z powodu uszkodzenia połączenia BGA łączącego układ BGA (grafika, procesor, mostek) z płytą główną laptopa. Ceny za te naprawy według cenników na stronach polskich serwisów laptopów wynoszą od 250zł do 500zł.

Wiele serwisów zajmujących się naprawą laptopów błędnie uważa, że układ wystarczy wygrzać by zaczął działać. Czynności takie przywracają działanie laptopa tylko na krótki czas, dlatego serwisy oferują gwarancję na BGA maksymalnie na 3 miesiące.

Żeby naprawa połączenia BGA była trwała (pod warunkiem, że sam układ jest sprawny) należy tak zwany reballing wykonać przez odlutowanie układu od płyty głównej, nałożenie nowych kulek lutowniczych i ponowne wlutowanie układu na płytę główną. Czynność jest skomplikowana i wymaga wiedzy oraz zaawansowanego techniczne sprzętu serwisowego. Większość ludzi przekazując laptopa do serwisu nie zwraca uwagi jakim sprzętem dysponuje ten serwis i przy pomocy jakich narzędzi naprawia laptopy. Ważne jest aby serwis wyposażony był w strefę wolną od wyładowań elektrostatycznych oraz dysponował odpowiednim sprzętem co gwarantuje trwałość naprawy.

Wiele układów nie nadaje się do naprawy gdyż są fabrycznie wadliwe.

Większość serwisów zamiast wymienić wadliwy układ na element bez wad, wykonuje usługę reballingu (czyli wymianę kulek lutowniczych BGA pomiędzy układem a płytą główną). Trwałość takiego zabiegu określa się w miesiącach lub nawet tygodniach. Klienci wprowadzani są w błąd. Aby naprawa była długotrwała należy wymienić układ na fabrycznie nowy pozbawiony wad.

Wszystkie układy Nvidia które produkowane były w latach 2005 (4 kwartał) do 2008 (3 kwartał) są fabrycznie wadliwe czyli łączenia ich rdzenia krzemowego z podstawą. Od roku 2009 produkowane są już układy w wersjach poprawionych i to one gwarantują żywotność. Najpewniejsza metodą sprawdzenia daty produkcji układu jest rozkręcenie laptopa i sprawdzenie daty na rdzeniu układu. Jeżeli posiadasz laptopa z wadliwym układem zleć naszemu serwisowi czyszczenie układu chłodzenia oraz wymianę past termoprzewodzących. Metody te przedłużą działanie laptopa ale na niedługo. Należy spodziewać się że od 2 do 4 lat użytkowania laptopa układ w końcu uszkodzi i trzeba będzie wymienić na nowy który wymieniamy.